Články Zpět na články

Bezpečně v Brdech díky internetu věcí

Plzeňský kraj instaloval ve své části Brd tři aktivní traumabody, tedy tlačítka pro případ nouze. Jsou v místech, kde je problém se signálem mobilů a kde bývá hodně turistů. Tlačítka jsou zatím na místech, kde se stýkají křižovatky hlavní cest a cyklostezek, a to u Padrťských rybníků, u louky Tři trubky a na křižovatce nad Čuralem, budou vyznačené na mapách. Plzeňský kraj v létě jejich využití vyhodnotí a poté je chce instalovat na dalších místech. Ve středočeské části Brd zatím podobná tlačítka nejsou. ČTK to řekl náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner.

V případě, že se návštěvník Brd zraní nebo ztratí, může rozbít sklo a zmáčknout tlačítko. Rozsvítí se červená kontrolka a po přijetí zprávy operačním střediskem hasičů začne svítit zeleně, na tyči je návod v češtině a angličtině. Policie na místo vyšle hlídku, která zjistí, co se stalo a případně přivolá záchranáře. V Brdech bylo dosud 48 záchranných bodů, což jsou ale vlastně jen místa bez hlásičů s pokyny pro turisty, kteří po zavolání mobilem na tísňovou linku nahlásí číslo bodu, u něhož se nacházejí. Body jsou tam od roku 2014, vojenský prostor Brdy byl zrušen v lednu 2016 a vznikla tam Chráněná krajinná oblast Brdy.

Novou technologii tlačítek dodal T-Mobile, který ji testuje poprvé v ČR v podobně rozlehlé přírodní rezervaci. Kraj stála tři tlačítka 116.000 korun a roční náklady na servis a provoz vyjdou na 534.000 Kč. Zástupce T-Mobilu uvedl, že by si rozsáhlé území Brd zasloužilo více aktivních traumabodů. „Bezdrátovou komunikaci obstarává technologie Sigfox, která propojuje více stanic naráz. Je zajištěn obrovský dosah signálu, odolnost vůči rušení a vysoká spolehlivost,“ řekl Martin Buša z T-Mobile. Podle něj oblasti s malým zalidněním nemá smysl pokrývat mobilním signálem kvůli desetimilionových nákladům na stavbu vysílače.

Nouzová tlačítka, která budou v provozu nepřetržitě, zahrnují desku s radiovým modulem, externí anténou a baterií, která díky tomu, že přenáší jen minimum dat, vydrží i deset let. Snese teploty od minus 40 do plus 80 stupňů. Kraj chce využít technologii také v šumavském parku a v Českém lese, rovněž na místech bez mobilního signálu.

V CHKO Brdy se zatím nestalo žádné závažné zranění nebo požár. Podle ředitele krajské záchranné služby Pavla Hrdličky loni hasiči vyjížděli do Brd k menším požárům asi dvanáctkrát, ke zdravotním problémům čtyřikrát. Ve dvou případech hledali člověka, který nahlásil, že je mu nevolno. Podle krajského policejního ředitele Pavla Krákory byla loni v Brdech rozsáhlá pátrací akce k zachraně seniora z bažin. Do Brd zajíždí hlídky z Hrádku a Blovic, i na čtyřkolkách, a plánují se také cyklohlídky. Podle Hrdličky i Krákory jde o rozsáhlý prostor, který nikdo moc nezná a je tam dosud omezen pohyb kvůli nevybuchlé munici.

Zdroj: ČTK

Další odkazy na média:

http://www.t-press.cz/cs/tiskove-materialy/tiskove-zpravy-t-mobile/brdy-budou-bezpecnejsi.html