Články Zpět na články

Rakouská pošta monitoruje zásilky pomocí technologie Sigfoxu

Praha, 9. prosince 2020 – Rakouská pošta začala ke sledování svých zásilek využívat chytrou IoT síť Sigfoxu. Technologie jí umožňuje získat v reálném čase úplný přehled o pohybu tisíců kontejnerů putujících mezi jednotlivými překladišti. Pošta tak může v reálném čase řídit své logistické procesy a snížit provozní náklady na doručení zásilky k zákazníkovi. Současně v Rakousku pokračuje rozšiřování sítě, které je řízeno z pražského Centra sdílených služeb Sigfoxu.

Rakouská pošta ukládá zásilky do dvou typů speciálních kontejnerů na kolečkách, ve kterých je následně rozváží nákladními auty do překladišť. Jen v Rakousku jich má dva tisíce. Jeden typ kontejneru slouží pro přepravu dopisů a druhý pro rozměrnější balíky. Firma kontejnery osadila chytrými čidly, které komunikují se sítí Sigfoxu. Instalace je velice jednoduchá, trvá pouze v řádu minut a zařízení je prakticky ihned funkční. Pošta tak plánuje nainstalovat 30 tisíc čidel ještě do konce letošního roku. Celý systém bude dokončen v roce 2021.

Chytré čidlo Sigfoxu dokáže fungovat bez přístupu k internetu, GPS signálu a elektrického připojení. Díky velice nízké spotřebě energie vydrží jeho baterie v provozu více než 5 let a její vybití detekuje systém dostatečně dlouho dopředu. Klíčovou výhodou umožňující průmyslové nasazení těchto inteligentních zařízení jsou jejich nízké pořizovací náklady pohybující se v desítkách euro za kus. Díky technologii získává Rakouská pošta detailní přehled o umístění a pohybu kontejnerů, což umožňuje firmě v reálném čase řídit své logistické procesy a snížit tak operační náklady na doručení zásilky k zákazníkovi.

Rakousko se tak přidalo k dalším z více než 72 zemí, které síť Sigfox využívají. K plnému pokrytí České republiky sítí Sigfox došlo již na začátku roku 2019. Do jejího robustního ekosystému je momentálně připojeno přes 100 tisíc navzájem komunikujících inteligentních zařízení jako jsou různé čidla, senzory nebo detektory. „Chytrou infrastrukturu jsme v Česku kompletně vybudovali za dva roky a proinvestovali jsme do ní přes 100 milionů korun. V průběhu tohoto procesu jsme získali technologické know-how, které nyní využíváme v dalších zemích“, vysvětluje Jan Soukal, výkonný ředitel společnosti Sigfox Česká republika. K plnému pokrytí Rakouska by mělo dojít do konce roku 2023. Proces je řízen z Centra sdílených služeb Sigfoxu. Technologický hub sídlí v Praze na Pankráci a jeho jádro tvoří tým odborníků z řad webových architektů vývojářů a konzultantů.

Globální IoT síť Sigfoxu je postavena na vlastní autonomní infrastruktuře tvořené miliony chytrých zařízení, komunikujících bez stálého připojení k internetu. Běží na ni stovky aplikací umožňující realizaci konkrétních technologických řešení v energetice, logistice, zdravotnictví nebo zemědělství.

Platformu využívají nadnárodní společnosti jako Michelin, DHL, Siemens, Nestlé nebo automobilový koncern PSA. Síť je v jednotlivých zemích budována vždy prostřednictvím místního exkluzivního operátora podle jednotných celosvětových pravidel. V Česku na ní své služby provozují Skupina ČEZ, pojišťovna Direct, Plzeňský Prazdroj, Veolia, Innogy nebo Plzeňský kraj.

 

 

 

 

V případě dotazů se prosím obracejte na:

agenturu Marcus&Art

Marek Němčík

M: 725 900 705

E: nemcik@marcusandart.com