Články Zpět na články

V čem je chytrá bezdrátová síť lepší než 5G?

V pořadu Interview na kanále CCN Prima News výkonný ředitel společnosti Sigfox, Jan Soukal, odpovídal na otázky týkající se globální nízkoenergetické 0G Sigfox sítě.

V dnešní době, kdy se často setkáváme s pojmem 5G sít vyvstávají otázky, zda je tato síť konkurenční LPWAN sítím a v čem jsou zásadní rozdíly a jaké jsou výhody Sigfox sítě oproti LTE technologii.

Klíčovými výhodami jsou bezpochyby nízká spotřeba energie, dlouhá výdrž baterie, nízké náklady, jednoduchá instalace, spolehlivost, globální dosah, bezplatný roaming a rozvinutý ekosystém.

Naprosto zásadním bodem je bezpečnost. Zařízení připojená na síti Sigfox jsou připojená jen ve chvíli, kdy odesílají datovou zprávu a nejsou propojená  s ostatními zařízeními ve Vaší domácnosti. Přenášená data jsou odesílána na několik základnových stanic najednou a tak je doručení zprávy takřka 100% a signál je nezarušitelný.

Naproti tomu, máte-li domácnost postavenou na ekosystému propojených zařízení připojená přímo k internetu, tvoří ideální terč pro útoky hackerů. Tato slabina může být fatální pro soukromé firmy či infrastrukturu státu. Více na téma bezpečnost Internetu věcí se můžete dočíst zde.

Typickými oblastmi pro nasazení technologie Sigfox pak jsou např: monitoring srážek a půdy v zemědělství (Chytrá vinice), zabezpečení domácnosti pomocí záplavových, kouřových a pohybových čidel (DirectBeta Control), dálkové odečty plynu a vody (InnogyVeolia), SOS tlačítko a zabezpeční seniorů (REXRita), monitoring teploty vody a koupališť (Chytré koupání), tracker pro sledování Vašeho osobního nebo firemního vozidla, kola či přepravního kontejneru (Siotech) a mnoho dalších.

 

Celý rozhovor můžete shlédnout zde:

https://cnn.iprima.cz/porady/interview/25082020-jan-soukal